Всесвітній день боротьби проти цукрового діабету

Дата: 14.11.2023 10:31

14 листопада Всесвітній день боротьби із захворюванням на цукровий діабет. За останнє десятиліття поширеність цукрового діабету I та  II типу  серед людей у віці 20-79 років зросла  майже вдвічі та складає  463 мільйони хворих в усьому світі. В Україні таких хворих майже 1,3 мільйона, і ці показники щороку зростають. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

Діабет – хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.     Інсулін – це гормон, який регулює рівень глюкози у крові. В результаті виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Основні симптоми діабету: надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду, втрата маси тіла, відчуття втоми, погіршення зору.

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет 1-го типу (або ж інсулінозалежний)  – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет 2-го типу (інсулінонезалежний) – виникає внаслідок неефективного використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надмірною масою тіла і браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня глюкози у крові, яке розвивається у жінок в період вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень у період вагітності та пологів.

Ризики й ускладнення

У дорослих людей з діабетом ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2–3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі вищий за такий у людей того ж віку, які не хворіють на діабет. З діабетом пов’язано 6,2% cмертей у світі.

Діабетична стопа – одне з найважчих ускладнень цукрового діабету. Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.  Ураження сітківки очей (діабетична ретинопатія) виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти. Діабет – основна причина ниркової недостатності.

Поради з профілактики діабету.

1. Збільшіть фізичну активність.

Хорошими способами підтримувати своє тіло і здоров’я в тонусі є:

• ходьба по сходах замість ліфта;

• прогулянка в парку з друзями замість вечора в кафе;

• активні ігри з дітьми замість комп’ютера;

• використання громадського транспорту замість особового для ранкових поїздок на роботу.

Регулярні фізичні навантаження допоможуть вам позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну.

1. Дотримуйтеся здорового харчування.

2. Стежте за вагою.

Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%.

1. Утримуйтеся від куріння та вживання алкоголю.

Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету. Вживання алкоголю також підвищує  ризик розвитку хвороби.

1. Перевіряйте рівень цукру в крові хоча б 1 раз на рік.

2. Вчасно звертайтеся до лікаря.

Здоровий спосіб життя, фізичні вправи, правильне харчування дозволить вам жити повноцінно.