Село Олексіївка

Історична довідка села Олексіївка
Первомайського району Харківської області

Географічне розташування:

Село Олексіївка знаходиться на обох берегах річки Берека, вище за течією на відстані 4 км розташоване село Берека, нижче за течією на відстані 3 км — село Зеленівка, за 6 км від районного центру Первомайський. Через село проходить автомобільна дорога .

Історичні відомості:

• Заснована Олексіївка в  1731 році у зв’язку з спорудженням фортеці, яка входила до Української оборонної лінії. Спочатку фортеця називалась Берецька, а в 1738 році була перейменована на честь святого Олексія.
  • В 1918 році у часи австро-німецької окупації  більшість жителів села Олексіївка боролися проти ворога  у составі Таранівського партизанського загону.
  • В  1919 році частина добровольців вступили до загонів Червоного козацтва. Командиром кавалерійської сотні  Червоного козацтва став Скрипниченко М.М., який проявив на громадській війні сміливість та відвагу, за що і був нагороджений орденом «Бойового Червоного Прапору».
  • У 1928 році більшовик Кльосов В.М. в економії поміщика Береканова організував комуну «Шлях до комунізму». Цим було покладено початок проведенню колективізації в селі Олексіївка.
  • В 1930 році в селі Олексіївка було 4 колгоспи: «Ім. 15-річчя РККА», «Хвиля пролетарської революції», «Червоні козаки» та «Ім. Паризької комуни».
  • 20 жовтня 1941 року фашистські війська вторглись на  територію Олексіївського (Первомайського) району.  А 21 жовтня 1941 року окупанти увійшли до Олексіївки. У Другу світову війну село Олексіївка тричі з боями переходило з рук в руки. Остаточне визволення села Олексіївка 13 вересня 1943 року (Радінформбюро повідомило про це 14 вересня 1943 року). Перше визволення відбулося - 25 січня 1942 р., друге – 6 лютого 1943 р., третє – 17 лютого 1943 р. За роки Другої світової війни загинули 430 жителів села, 260 були нагороджені орденами і медалями.
  • З 1927 до 1947 року село Олексіївка було районним центром Олексіївського району Харківської області. У 1952 році районним центром стало село й залізнична станція Лихачове.
  • З 1952 року село Олексіївка знаходиться у складі новоствореного Первомайського району.

Пам’ятки:

Олексіївська фортеця Української лінії.

Уродженці села, що залишили помітний слід в історії країни:

• Петров Василь Родіонович (1875-1937) -  відомий оперний співак (бас), педагог. Народний артист  РСФСР (1933).
  • Тиняков Юхим Дмитрович (1893 - 1918) - революціонер. Член  Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету ВУЦВК. Ім'я Тинякова у 1922 році присвоєно заснованої в 1920 року Харківській швейній фабриці.
  • Журавльов Дмитро Миколайович (1900-1991) -  великий майстер художнього слова, народний артист РРФСР (1960 р.).
  • Коротков Андрій Васильович (1902-1993) – графік,живописець. Народний художник України.
  • Оболенцев Роман Дмитрович  (1906- 1968)— нафтохімік, доктор хімічних наук (з 1951 року), професор (з 1953 року). Заслужений діяч науки Башкирської АРСР (з 1957 року), Заслужений діяч науки РРФСР (з 1964 року).
  • Оболенцев Федор Дмитрович (1914—1999) — доктор технічних наук, професор, входить в десятку самих відомих ливарників.
  • Шумський Олексій Денисович (1915- 1943) -  Герой Радянського Союзу.
  • Поляков Олексій Федорович (1929) — український вчений в галузі лісівництва, доктор сільськогосподарських наук, головний науковий співробітник ДП Кримська гірсько-лісова науково-дослідна станція, професор Кримського державного аграрного університету у 2000—2007 роках. Академік Лісівничої академії наук України (ЛАНУ), керівник Південного відділення. Член-кореспондент Української екологічної академії наук та дійсний член Кримської академії наук.
  • Ермантраут Едуард Рудольфович (1937 р.н.) — український вчений-агроном, доктор сільськогосподарських наук, професор.
  • Митрофанова Зоя Дмитрівна (Солоділова) (народилася 17.06.1948) - солістка опери, педагог, народна артистка Росії (1998).
  • Парамонов Андрій Федорович — український краєзнавець і журналіст, засновник і директор Харківського приватного музею міської садиби.
  • Кутелія Іраклій Рубенович (1994—2015) — старший солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни.

Поети села Олексіївка:

• Семенко Михайло Олексійович