Олексіївська сільська територіальна громада

Харківська область, Лозівський район

Авторське право

Дата: 25.07.2023 11:01
Кількість переглядів: 37

Авторське право

 

Відповідно до Закону України «Про авторське право та суміжні права» автор – це фізична особа, яка своєю творчою діяльністю створила твір. А от твір – це оригінальне інтелектуальне творіння автора (співавторів) у сфері науки, літератури, мистецтва тощо, виражене в об’єктивній формі. З цього можна зробити висновок, що у кожного твору є автор (співавтори) і для захисту авторського права твір має бути створений, його можна побачити, відчути або послухати.

Коли в автора виникають його авторські права

Авторське право виникає з моменту першого створення твору і не залежно від його редагування чи інших змін, такий твір захищається законом.

Хто вважається автором

За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору. У мережі інтернет працює правило – хто перший опублікував, той і вважається автором, поки іншого не доведено.

Але є й виключення. Таким виключення є службовий твірЦе твір, створений працівником у зв’язку з виконанням обов’язків за трудовим договором (контрактом). Майнові права на службовий твір переходять до роботодавця з моменту створення службового твору, якщо інше не передбачено законом, трудовим договором або іншим договором щодо майнових прав на службовий твір, укладеним між працівником (автором) і роботодавцем.

Якщо майнові права на твір переходять до роботодавця, працівник, який є автором службового твору, має право на винагороду. Якщо посадові обов’язки працівника передбачають створення службових творів, авторська винагорода за створення таких творів і за перехід прав на них може бути включена до заробітної плати працівника.

Чи треба реєструвати право власності на твір

Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей. Проте зареєструвати таке право можна у відповідному державному реєстрі.

Як зареєструвати авторське право на твір

Державна реєстрація авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, здійснюється Національним органом інтелектуальної власності (Укрпатент). За підготовку НОІВ до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, сплачуються відповідні збори. Про реєстрацію авторського права на твір видається свідоцтво.

Як захиститись при використанні чужих творів

Якщо ви хочете використовувати чужі твори і при цьому не порушувати авторські права, то завжди залишайте посилання у тексті на автора твору чи ресурс, де можна ознайомитись з оригіналом твору.

 Як захистити свої твори від порушення авторського права в інтернеті

Якщо ви побачили використання вашого твору без зазначення авторства:

зверніться з письмовою претензією до того, хто зробив таку публікацію.

зверніться з письмовою претензією до адміністратора сайту, на якому було зроблену таку публікацію.

Претензії завжди оформлюйте письмово та зазначайте посилання на сторінку, де є порушення авторського права. У претензії вимагайте зазначити автора або видалити публікацію.

Також захистити свої права можна у судовому порядку. Для цього необхідно зібрати докази. Доказами можуть бути:

скріншот інтернет-сторінки ;

роздруківка інтернет-сторінки за допомогою комп’ютера, яка дає можливість відслідкувати точний URL сторінки, а також унизу сторінки буде проставлена її дата;

запис на електронний носій (інформацію в електронному вигляді можна записати та продемонструвати, що можна зробити як у вигляді збереження копії інтернет-сторінки у візуальному вигляді, так і шляхом запису відео з оглядом вказаного сайту та демонстрацією факту порушення;

фіксація в інтернет-архіві «Wayback Machine» (Це один з найбільш дієвих до останнього часу доказів фіксації порушення авторських прав. Перевагою цього ресурсу є те, що він містить контент із сайтів, які вже не існуютьакриті сайти, прострочені домени чи хостинг і т.і.);

висновок експерта (Доказом в суді може бути висновок судової експертизи, призначеної за відповідною ухвалою суду. Для цього експерту потрібно поставити відповідні питання, які стосуються встановлення факту розміщення на сайті порушника чужого контенту);

протокол огляду інтернет-сайту (нотаріусом  або адвокатом).

Зазвичай для відновлення порушеного права інтелектуальної власності достатньо правильно оформленої і надісланої претензії.

 

 

Отримати безкоштовну правову консультацію чи роз’яснення від юристів сектору "Лозівське бюро правової допомоги" відділу безоплатної правової допомоги Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 7.00 за адресою: місто Лозова, вул. Свято-Миколаївська, буд. 4 або за телефонами: (05745) 2-71-03, 2-71-04 або за мобільними номерами: (099) 65-25-685.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь