Відзначення Міжнародного дня боротьби з насильством та утисками у школі

Дата: 04.11.2021 10:49

Жодна дитина не повинна боятися ходити до школи. Підіймаючи це питання держави-члени ЮНЕСКО вирішили у перший четвер листопада кожного року відзначати Міжнародний день боротьби з насильства та залякування в закладах освіти, включаючи кібер-залякування.

Будь-яка форма насильства, пов’язаного з закладом освіти, порушує право на освіту, здоров’я та добробут. Незважаючи на підвищений рівень обізнаності та обговорення питання булінгу на державному рівні протягом останніх років, проблема залишається досить розповсюдженою в усьому світі та впливає на життя та майбутнє мільйонів дітей та підлітків.

Хлопчики та дівчатка по-різному переживають шкільне насильство та залякування. Хлопчики частіше беруть участь у фізичних бійках та зазнають фізичних нападів, ніж дівчата. Серед дівчат частіше зустрічаються психологічні знущання. Хоча знущання між дітьми в міру дорослішання зменшується, старші учні, як правило, більше схильні до ризику кібер-залякування, ніж молодші школярі.

Інші фактори також пов’язані зі статтю та роблять одних дітей більш вразливими, ніж інших. До них належать зовнішній вигляд, раса, національність та колір шкіри. Діти з бідних сімей, діти-мігранти та діти, які вважаються гендерно-неконформними, включаючи представників нетрадиційної орієнтації, більше схильні до шкільного насильства та знущань, ніж ті, хто відповідає традиційним гендерним нормам.

Не можна ігнорувати наслідки знущань та насильства, пов’язаних з  закладами освіти. Дослідження показують, що діти, над якими часто знущаються, втричі частіше почуваються чужими в закладах освіти і вдвічі частіше пропускають заняття, ніж їхні однолітки, які не зазнають знущань. Вони також частіше не можуть спати вночі та думають про самогубство.

Залякування також впливає на результати навчання учнів і підвищує ймовірність припинити навчання після завершення середньої школи.

Як справедливо визнають держави-члени ЮНЕСКО, єдиний спосіб подолати знущання та забезпечити всім школярам відчуття безпеки в закладах освіти – це побудова партнерських відносин в закладах освіти та між суспільствами.

Нам потрібно співпрацювати над вирішенням основних причин насильства, пов’язаних із закладами освіти, та виховання культури поваги до прав учнів та «політики абсолютної нетерпимості» до насильства.