Педикульоз - чи забута проблема?
Проблема педикульозу особливо актуальна під час війни. В умовах вимушеної міграції, скупченості людей, відсутності засобів гігієни та можливості їх застосування існують значні ризики щодо його поширення.
Педикульоз або завошивленість — це паразитування на людині комах вошей (головна воша, платтяна воша та лобкова воша).
Найчастіше воші паразитують на волосистій частині голови - головний педикульоз. Лобковий педикульоз - паразитування комах в ділянці лобка, на волосяній частині живота, грудей, платтяний - у складках одягу чи білизни. Платтяні воші також можуть бути переносниками небезпечних інфекційних хвороб - епідемічного висипного та зворотного тифу, волинської гарячки.
Зараження людини можливе лише від іншої людини при безпосередньому контакті або користуванні спільними речами, одягом, білизною, головними уборами, гребінцями для волосся тощо.
Розпізнати педикульоз можна за скаргами: сильний свербіж шкіри голови чи інших частин тіла, що з’являється при укусі воші; подразнення шкіри внаслідок укусів та наявність гнид – яєць вошей. Гниди мають вигляд сіруватих крапельок, міцно прикріплених до коренів волосся. Хоча їх легко сплутати з лупою, основна відмінність полягає у тому, що гниди важко видалити з волосся, а лупа зазвичай легко відшаровується.
Позбутися вошей можна за допомогою протипедикульозних засобів, які випускаються у формі спреїв, шампунів, гелів, емульсій, лосьйонів. Підібрати ефективний засіб допоможе лікар. Лікування педикульозу обов’язково необхідно поєднувати з дезінфекцією одягу, постільної білизни та предметів гігієни.
Не існує способу гарантовано захиститися від зараження вошами. Найнадійніші способи профілактики – використання індивідуальних гігієнічних приналежностей, аксесуарів, головних уборів, рушників, предметів особистої гігієни; належний догляд за волоссям у вигляді регулярного миття голови з шампунем та розчісуванням; регулярне миття тіла, своєчасна зміна та прання натільної і постільної білизни; відмова від обміну з іншими людьми одягом та іншими особистими предметами (заколками для волосся, навушниками тощо).