Правець
Правець – небезпечне інфекційне захворювання, що передається за допомогою спор Clostridium tetani, які перебувають в землі, а також в кишківнику тварин.
Найчастіше людина може заразитися при потраплянні в рану спор з забрудненою землею.
Від хворої до здорової людини правець не передається.
Симптоми правця з’являються з 3 по 21 день після інфікування. Це - тягнучий біль у ділянці рани, підвищена пітливість, дратівливість, спазми м’язів обличчя (сардонічна посмішка), проблеми з ковтанням, ускладнення дихання, спазми м’язів живота, кінцівок, спини. Напруження м’язів супроводжується неймовірним болем.
Під час таких нападів може статися перелом кісток, розрив м’язів. Людина помирає унаслідок паралічу серцевої діяльності або дихання.
Тому, за появи перших симптомів правця необхідно негайно звернутись до лікаря.
Пам’ятайте! Оскільки збудник правця проникає в організм через рану, слід дотримуватися правил щодо профілактики травм, навіть дрібних.
Під час літнього сезону слід ходити взутим, особливо під час роботи на городі, в саду, користуватись рукавичками. Якщо ви отримали травму, навіть мікротравму, важливо якнайшвидше звернутись до лікаря.
На даний час єдиний захист від правця – це щеплення.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень вакцинацію для профілактики правця проводять дітям у 2, 4, 6, 18 місяців, ревакцинацію – в 6 та 16 років. У дорослому віці кожні 10 років треба повторювати ревакцинацію для підтримки імунітету.
В державних медичних установах щеплення від правця є безкоштовним.
Навіть якщо ви перехворіли на правець, вакцинуватися треба обов’язково. Бо імунітет після захворювання швидко минає і є ймовірність повторного зараження. Щодо вакцинації від правця – звертайтесь до сімейного лікаря.
Не нехтуйте вакцинацією!