Покрова Пресвятої Богородиці
14 жовтня православна церква святкує Покрова Пресвятої Богородиці - велике свято, один з найбільш шанованих в народі.
Він встановлений на честь події, яка сталася в Константинополі в 910 році.
В цей час до міста підступили ворожі війська, і жителям тільки і залишалося, що молитися Богу і сподіватися на його допомогу.
Під час богослужіння блаженний Андрій і його учень Єпіфаній стали свідками явлення Божої Матері, яка простягла свій покров (головне покривало - мафорій, або омофор) над людьми, що молилися людьми в знак свого заступництва від страждань і негараздів. Цим покривалом Пречиста оберігає віруючих, шле їм радість і любов, підкріплюючи їх силу і дух, допомагаючи у важких ситуаціях, а також зцілюючи від хвороб.
Наші предки вважали Богородицю покровителькою землеробства. З цієї причини присвячене їй свято поступово замінило давньослов'янські святкування на честь закінчення робіт в полі і завершення збирання овочів і фруктів. К 14 жовтня закінчували прибирання хліба - останні снопи вивозили і складалися в стодолі чи клуні.
У цей період йшла активна підготовка до майбутньої зими. Чоловіки заготовляли дрова і утеплювали будинки, а жінки пряли, шили і ткали. У народі говорили: "Чини шубу до Покрови - інакше тепла не буде", "Захопи до Покрови тепла". Худобу в останній раз випускали в поле. Її годували сіном з останнього снопа нинішніх жнив. Покров - останній день збору грибів: рижиків і грон.
В цей день в перший раз в житлових кімнатах топили печі. З цього приводу пекли млинці. Витоки звичаю пекти млинці на Покров пов'язані з культом предків і шануванням всіх покійних родичів. Восени, коли переходили з літніх приміщень жити в теплу зимову хату, вважалося, що гарячими млинцями необхідно пом'янути померлих предків - зберігачів домашнього вогнища. За повір'ям, душі предків незримо живуть в кутах будинку і охороняють житло від всього поганого.
Напередодні свята в хатах наводили порядок, з плодів нового врожаю готували частування, варили брагу і мед. Жінки діставали стару солому з матраців і спалювали її, а матраци набивали нової. Ще було прийнято обливали маленьких дітей на порозі будинку водою через решето. Робили це для того, щоб дітки не хворіли всю зиму простудними захворюваннями.